Wpisz i naciśnij enter

Jak krok po kroku naučit dítě zavazovat boty?

Jak krok po kroku naučit dítě zavazovat boty?

Některé dovednosti si neseme celý život – jednou z nich je schopnost samostatně zavázat boty, kterou si dítě odnese z domova. Děti se nejlépe učí prostřednictvím hry. Povzbuzování k manuálním činnostem pomocí básniček nebo barevných tkaniček vytvoří skvělý základ pro učení. Často se stává, že každý doma používá trochu jinou metodu zavazování, proto se zamysli, jak ty sama zavazuješ tkaničky. Dítě může tvůj způsob napodobovat, což ti usnadní předání znalostí, které máš blízké.

S tímto průvodcem se naučíš, jak rychle a jednoduše naučit dítě zavazovat boty v několika překvapivě snadných krocích.

Od čeho začít, aby dítě rychle naučit zavazovat boty?

Než se pustíte do učení samotného zavazování bot, začněte nejdřív s tréninkem zavazování! Hra na dělání uzlíků a vazeb pomocí provázků je skvělá pro děti, které se učí rychle i pomalu. Je to výborný začátek pro rozvoj jemné motoriky. Zavazování očínek, mašliček a uzlíků, stejně jako nácvik dotahování uzlů, bude dobrým cvičením.

1. Vyberte barevné tkaničky – to dítě motivuje k hraní a učení. Můžete také připravit systém odměn, který povzbudí dítě, aby to zkoušelo. Nejdůležitější je ale čas a trpělivost.

2. Připravte si stejnou dvojici tkaniček jako má dítě. Ukazujte mu, jak uzel děláte vy, aby mělo příklad, podle kterého se může řídit.

3. Začněte trénink zavazováním jednoduchých uzlíků. Základní nauka provlékání tkaniček je prvním krokem k úspěchu!

4. Poté přejděte k tréninku tzv. „králičích oušek“ – tedy očínek. Z těchto oušek pak může vzniknout mašlička a elegantně zavázané boty.

Soustřeďte se hlavně na to, abyste metody zavazování předváděli sami. Pokud je pro vás obtížné cvičit jen s očíny, zapojte do hry i oblíbené hračky dítěte a jejich zavazování. V obchodech se dají koupit i speciální tabule k tréninku. A pamatujte: ukazujte, nemluvte jen! Děti nejlépe reagují na jednoduché a vizuální metody učení. Nezapomeňte dítě chválit, když se mu daří!

Nauka zavazování bot – výběr vhodných bot a zavazování tkaniček

Začněme od základů. Když chcete dítě učit zavazovat boty, je dobré začít modelem, který se snadno obouvá a zároveň podpoří manuální dovednosti dítěte. Protože děti se učí nejlépe vlastními chybami, tedy tréninkem, je fajn začít nejdřív s botami na suchý zip. Nejmenší si s nimi poradí mnohem snadněji, což je může motivovat k pozdějšímu tréninku zavazování tkaniček. Poté jsou dobrou volbou kotníkové boty, tenisky nebo sneakersy. Připravte dítěti pohodlné místo k sezení a začněte s učením tehdy, kdy máte dostatek času a klid — ne ve spěchu. Stresující situace by mohly odradit, proto je lepší trénovat v klidném prostředí. Pokud máte podobnou pár bot jako dítě, ukažte mu, jak tkaničky zavazujete vy, a při učení mu pomáhejte radami. Učení zavazovat tkaničky by mělo být zábavné, proto vybírejte boty, které se dítěti líbí a ve kterých se bude cítit dobře.

Různé metody učení zavazování tkaniček a šablony, jak efektivně naučit dítě zavazovat boty

Existují dvě oblíbené metody učení zavazování bot. Pamatujte však, že způsob zavazování se může lišit podle člověka. Zvolte ten, který je vám nejbližší. Důvod je prostý – když dítě vidí, jak si sami zavazujete tkaničky, může se od vás učit napodobováním. Někdy děti tuto dovednost získají právě díky pozorování a napodobování dospělých. Nezapomínejte ale, že je dobré dítě podpořit a pomoci mu – zvlášť když začne chodit do školky a bude chtít předvést svou samostatnost před kamarády. Neexistuje lepší nebo horší metoda; každé dítě potřebuje individuální přístup!

Básnička jako osvědčený způsob, jak děti povzbudit k učení

Básnička o Miki a Piki velmi usnadní malému dítěti zapamatovat si zavazování bot. Tady je:

1. Držíme tkaničky v ruce a říkáme: Byly jednou myšky, Miki a Piki. Měly dlouhé ocásky.
2. Překřížíme tkaničky, při tom říkáme: Prohodily si místa.
3. Vložíme konec jedné tkaničky: Jedna myška vešla do nory.
4. Utáhneme uzel a řekneme: A druhá ji zavřela.
5. Uděláme ouško s větou: Jedna vystavila ouško.
6. Druhou tkaničku omotáme kolem ouška a protáhneme dírkou se slovy: A druhá ji obkroužila a vystavila svoje ouško.
7. Utáhneme ouška, držíme obě „ouška“ a řekneme: Přišel kocour, chytil myšky za ouška a vytáhl je z nory!

Metody zavazování na myšku nebo zajíčka

Tato metoda může být do značné míry založena na výše uvedené básničce. Jde o podněcování dětské představivosti při učení zavazování tkaniček – vytvoř zavázání tkaniček tak, aby připomínalo uši zajíce (nebo myšky). Uchop uši a vytvoř z nich obě očko. Pak tyto dvě uši překřiž a utvoř uzel, který pevně utáhni. Hotovo! To je jeden z nejjednodušších způsobů, jak zavázat tkaničky.

Metoda zavazování bot na veverku

Tato metoda pomáhá rozvíjet motorické schopnosti a představivost. Lze ji použít na jakýkoli typ bot. Technika zavazování začíná slovy: „V lese rostl starý dub.“ Strom bude naší botou, která potřebuje kořeny (první očko) a větve (druhé očko). Najednou se objeví veverka! Běhá kolem stromu (proplétáme dvě očka spolu) a nakonec nakoukne do dutiny, kde bydlí. Zde ukončíme učení vytvořením uzlu a jeho utažením.

Jaké boty na hory v létě-lehké a pohodlné boty na letní horské túry
Předchozí
Jaké boty na hory v létě-lehké a pohodlné boty na letní horské túry
Přezůvky na svatbu-jak vybrat ideální model, který zachrání Tvé nohy?
Další
Přezůvky na svatbu-jak vybrat ideální model, který zachrání Tvé nohy?