Wpisz i naciśnij enter

Vydejte se na podzim do hor! Zjistěte, jak se připravit na výlet do hor

Výlet do hor na podzim Vám umožní obdivovat krásnou červenožlutou krajinu, v klidu se projít po méně frekventovaných stezkách a posílit imunitní systém před zimou. Vyplatí se vědět, co si zabalit do hor, abyste si zajistili maximální pohodlí a bezpečí při aktivní dovolené. Jaké oblečení a obuv se nejlépe hodí pro chůzi v horách? Napovídáme, co si vzít s sebou na výlet do hor!

Podzimní túra v horách – jak doplnit oblečení na stezku?

Dobře přizpůsobená oblečení nás připravují pro horké slunce, déšť, vítr a první sníh. Oblečení do hor v létě se liší od oblečení na podzim, kdy si musíme vzít další prvky oblečení. Co potřebujete k úspěšnému výletu do hor? Zejména na podzim, kdy se počasí v horách mění jako v kaleidoskopu, je třeba pečlivě sestavit nezbytné vybavení.

V horách je pravidlem oblékat se do tzv. cibulového principu, což znamená oblékat si několik vrstev oblečení v závislosti na povětrnostních podmínkách. Na dovolenou v horách si musíte sbalit především přiléhavé termoaktivní prádlo, které při fyzické námaze dokonale odvádí vlhkost a pomáhá udržovat vhodnou tělesnou teplotu.

Druhou vrstvou na výběr je – softshell nebo fleece, které stejně jako spodní prádlo odvádějí pot ven a rychle schnou. Poslední vrstvou, která by neměla chybět na žádném podzimním výletě do hor, je nepromokavá bunda. Dole ideální budou nepromokavé kalhoty s dlouhými nohavicemi. K tomu čepice, rukavičky a víceúčelový šátek a jsme připravení zdolávat více nebo méně náročné trasy – téměř, protože stále potřebujeme správné pánské trekové boty nebo dámské turistické horské boty.

Horské turistické boty – jakou obuv nosit na podzimní stezky?

Jaké turistické boty si vzít na podzimní túru? Jako v každém ročním období je nejdůležitější pohodlná obuv, která nám zaručí plný komfort při zdolávání dalších kilometrů trasy. Komfort nám mohou zajistit trekové boty dámské nebo pánské na výlet do hor – vybavené nízkým (vhodným pro suché počasí na rovných stezkách) nebo vysokým (doporučeným na náročné a kamenité stezky za všech podmínek) svrškem a silně drážkovaným vzorkem se střední pružností. Poskytují optimální odpružení, stabilitu došlapu a přilnavost k povrchu. Podzimní túra v horách, kterou mohou doprovázet silné deště, vyžaduje, abychom si vzali obuv s nepromokavou membránou.

Další vybavení – nejen oblečení a obuv pro turistiku v horách. Co si ještě zabalit?

1. Horské vybavení

Nestačí nosit vrstvené oblečení a pevnou turistickou obuv. Výlet do hor je pro naše kolena velkou zátěží, kterým mohou pomoci trekové hole používané na stezce. Užitečné mohou být také stulpny kamaše, kalhoty a boty, které chrání před promočením, a turistické mačky, které Vám pomohou na zasněžených nebo zledovatělých stezkách v pozdním podzimu.

2. Jídlo a pití

Při rozhodování, co si vzít na horskou túru k jídlu, pamatujte, že energetické nároky jsou během túry obzvláště vysoké. Svačinky, jako jsou rozmixované ořechy, hořká čokoláda, tvrdé ovoce, cereální tyčinky a energetické gely, je mohou zasytit. Je také dobré naplánovat si trasu tak, aby zahrnovala zastávku v horské chatě, kde dostanete teplé a výživné jídlo. Kromě zásoby vody se vyplatí pořídit si také termosku s horkým čajem, který zahřeje tělo a zabrání prochladnutí.

3. Lékárnička

V neposlední řadě – lékárnička. Výlet do hor, který je nádherným dobrodružstvím v přírodě, s sebou nese určitá rizika. Obvazy, léky proti bolesti, žaludeční léky, peroxid vodíku, NRC fólie, opalovací krémy a přípravky na modřiny a otoky představují minimum pro ochranu drobných poranění a odřenin, zmírnění nepříjemných pocitů a dokonce i pro poskytnutí první pomoci.

Jak připravit dítě na výlet do hor?

Nezapomeňte si vzít teplé oblečení, náhradní ponožky a pokrývku hlavy a přizpůsobte náročnost trasy věku a schopnostem dítěte. Pohodlí na túře v deštivém počasí dítěti zajistí pláštěnka přibalená v batohu. Důležitá je také vhodná turistická obuv – sahající za kotník dětské kotníkové boty ochrání nohy dítěte před uklouznutím na mokrých kamenech. Svačina pro malého turistu se bude hodit – i když túra není dlouhá, Vaše dítě určitě dostane na stezce hlad. Nezbytná je také dodatečná láhev na vodu. Do boční kapsy batohu si dejte vlhčené ubrousky a antibakteriální gel. Nezapomeňme na knížku na razítka z horské chaty!

Příchod barevného podzimu nemusí znamenat rozloučení s turistikou v horách, včetně rodinných výletů. Stačí si připravit správné cestovní vybavení, včetně pevné a pohodlné obuvi. V nabídce společnosti Wojas představujeme obuv pro speciální úkoly – dámskou a pánskou obuv pro chůzi v horách. Podívejte se na modely, které Vám dodají jistotu kroků, výborně tlumí nárazy a účinně chrání před chladem a vlhkostí.